Наш вага багато в чому залежить від швидкості обміну речовин в організмі. Повільний метаболізм навіть краплю калорій перетворює в багаті поклади на боках і другому підборідді, а швидкий – надає фігурі підтягнутості і стрункості навіть при звірячому апетиті. Але обмін речови – штука хитра. Вона сильно залежить від віку, ваги, деяких генетичних особливостей. Однак і ми своїми діями, правильними чи не дуже, здатні уповільнити або прискорити метаболізм в організмі. І краще, звичайно, прискорити, щоб розпрощатися із зайвими кілограмами назавжди.
Поради для прискорення метаболізму
Обов’язково снідати
Поширена помилка – відмова від сніданку, а також занадто пізні вечері. З останніми все більш-менш зрозуміло, правило не їсти після 18.00 ніхто не відміняв. Точніше, останній прийом їжі повинен бути не менше, ніж за 4 години до сну: це означає, що і в 22 не пізно повечеряти, якщо ви не лягайте раніше другої ночі. А ось сніданок – це святе. Рясний перший прийом їжі створює потужний енергетичний імпульс і буквально допомогає прискорити метаболізм. А ось якщо з ранку організм не отримує калорій, він розуміє це як катастрофу місцевого масштабу – і починає витрачати енергію набагато повільніше. Обмін речовин сповільнюється – і це відразу ж відбивається на фігурі не кращим чином. Загалом, в ідеалі харчування має бути таким: ранній сніданок, кілька прийомів їжі протягом дня маленькими порціями, рання вечеря.
Регулярний спорт прискорює метаболізм
Останні дослідження довели, що наш організм спалює калорії не тільки в ході тренування, він продовжує це робити ще 24 години після його закінчення. Хочете прискорити метаболізм? Почніть рухатися, причому регулярно – це забезпечить постійну роботу обмінних процесів, без пауз, і вага буде йти легше, швидше і нібито сама по собі.
До речі, займатися краще на свіжому повітрі: кисень теж збільшує швидкість обміну речовин.
Міцніше спати
Про те, як здоровий сон впливає на метаболізм, написані гори наукових праць. І всі вони зводяться до того, що нестача сну – настільки сильний стрес для нашої імунної системи і обміну речовин, що вони дають збій. Результат: зайва вага набирається буквально з нічого, якщо ми спимо менше 6 годин на добу. Норма, звичайно, для всіх різна, але 7-8 годин – ідеальна кількість часу, витраченого на сон. І, щоб метаболізм був швидким, сон повинен бути здоровим: в провітреному приміщенні, в темряві, без подразників, на зручному матраці і бажано, без сновидінь.
Більше пити
Факт: якщо немовлята складаються з води на 70 з гаком відсотків, то до зрілого віку ми «всихаємо»: в нас залишається тільки 50% води. Тому, щоб не забувати регулярно поповнювати свої запаси, можна навіть поставити собі нагадування в телефон. Потрібно випивати від 1,5 до 2 л. води, і робити це не раз, а постійно, протягом усього дня. Навіщо вода метаболізму? Вона вимиває все зайве і непотрібне, змушує працювати кожного клітинку нашого тіла, обмінні процеси прискорюються, і в результаті зайва вага йде набагато швидше. Тому, наприклад, спортсмени, яким потрібно схуднути терміново до певної позначки, випивають в день і по п’ять літрів води. Звичайним людям такий екстремізм не потрібен (нирки все ж берегти треба), але 1,5-2 л. – необхідна норма для нормального життя.
Продукти, що прискорюють метаболізм:
- Злаки, багаті клітковиною, змушують організм спалювати калорії в 2 рази швидше. Особливо корисні вівсянка, коричневий рис, гречка.
- М’ясо. На його переробку організм витрачає на 30% більше енергії, ніж, наприклад, на овочі. А значить, витрата калорій йде вже в процесі поглинання їжі. Тільки м’ясо повинно бути пісним: кролик, нежирна яловичина, індичка.
- Молочні продукти завдяки високому вмісту кальцію і вітаміну D, сприяють нарощуванню м’язової маси. А сама робота м’язів підтримує метаболізм на належному рівні.
- Сочевиця та інші бобові – джерело цінного рослинного білка. А ще заліза, нестача якого теж не кращим чином позначається на обміні речовин.
- Зелений чай – відомий стимулятор метаболізму. Бажаючим схуднути потрібно випивати не менше 4 чашок в день (і до речі, запишіть ці чашки в загальну кількість споживаної рідини).
- Пекучий перець. Чилі, халапеньйо, каєнський перець, а також прянощі, «розганяють» кров і сприяють місцевому підвищенню температури тіла – хороші стимулятори метаболізму. Їх ефект спрацьовує навіть при зовнішньому застосуванні: обгортання на основі пекучого перцю покликані боротися з целюлітом саме за рахунок локального прискорення метаболізму в окремо взятих неідеальних зонах типу галіфе і попи. Всередину теж можна, ефект буде ще більш наочний, вага буде йти швидше. Але якщо є проблеми зі шлунком, перцем захоплюватися не варто.