COVID 19 Омікрон. Міфи та факти про новий штам

Відколи 26 листопада 2021 року новий варіант коронавірусу отримав офіційну назву «омікрон», наші знання про цей штам значно розширилися завдяки науковим дослідженням. Проте «омікрон» не вивчений до кінця, і прогалини у розумінні його природи дозволили виникнути великій кількості спекуляцій, антинаукових припущень та відвертої дезінформації.

Останні епідеміологічні дані показують, що в даний час у Європейському регіоні ВООЗ відбувається швидке зростання захворюваності на COVID-19, в основному в результаті стрімкого поширення варіанта «омікрон». Якщо у вересні 2021 року на тиждень фіксувалося близько мільйона нових випадків зараження COVID-19, то до початку січня 2022 року це число збільшилося до більш як семи мільйонів зареєстрованих випадків.

Завдяки моніторингу засобів масової інформації та соціальних мереж, аналізу запитів у пошукових системах, а також консультаціям з вченими, експерти Європейського бюро ВООЗ можуть розвіяти деякі міфи, що оточують «омікрон», та надати більше перевіреної інформації щодо реальних фактів.

Факт: “Омікрон” менш небезпечний, ніж “дельта”, але його не слід вважати “полегшеним” варіантом коронавірусу.

Міф: «Омікрон» викликає лише легкі захворювання.

Як показали дослідження, проведені в низці країн Європейського регіону ВООЗ, наслідки зараження «омікроном» були легшими порівняно з «дельтою». Проте вплив «омікрону» здебільшого спостерігався у країнах з високим рівнем вакцинації. Порівняно низький рівень госпіталізацій та смертей значною мірою пояснюється саме вакцинацією, особливо серед уразливих груп. Без вакцин у лікарнях було б набагато більше людей. Про те, який вплив «омікрон» має на країни з низьким рівнем вакцинації, судити поки що важко.

Факт: «Омікрон», як і раніше, становить високий ризик для систем охорони здоров’я.

Міф: Оскільки «омікрон» менш серйозний, буде менше випадків госпіталізації і системи охорони здоров’я зможуть впоратися з новою хвилею захворювань.

Читайте також:  Пандемія "хвороби Х". Що за хвороба Х та чи варто її боятися

Загальний ризик, пов’язаний із поширенням «омікрону», залишається дуже високим з низки причин. Поточні дані показують, що омікрон має більший потенціал поширення порівняно з дельтою. Навіть якщо зараження «омікроном» спричиняє менш тяжкі наслідки, швидке зростання кількості випадків зараження призведе до збільшення кількості госпіталізацій, що змусить системи охорони здоров’я працювати на межі можливостей.

Факт: Вакцини забезпечують найкращий із доступних захист від «омікрону».

Міф: Проти “омікрону” вакцини не діють.

Очікується, що вакцинація забезпечить надійний захист від тяжких захворювань та смертей, спричинених «омікроном», як і у випадку з іншими варіантами коронавірусу. До цього часу порівняно низький рівень госпіталізацій та смертей від «омікрону» значною мірою пояснюється тим, що багато людей вже вакциновано. Вакцинація викликає імунну відповідь організму на вірус, який не тільки захищає нас від варіантів, що циркулюють в даний час, включаючи «омікрон», але також, ймовірно, забезпечить захист від важких захворювань, пов’язаних з майбутніми мутаціями COVID-19.

Факт: Найбільший ризик зараження «омікроном» у нещеплених людей.

Міф: Невакциновані люди не тяжко хворітимуть від «омікрону».

Експерти кажуть, що з «омікроном» не варто ризикувати та сподіватися на краще, бо цей варіант неминуче знайде того, хто залишається нещепленим. Величезний обсяг нових випадків зараження COVID-19 вже призвів до більшої кількості госпіталізацій у країнах, де «омікрон» став домінуючим варіантом, причому більшість тих, хто потребує лікування в стаціонарі, не були щеплені.

Там, де заходи захисту від COVID-19 відсутні, «омікрон» поширюватиметься з безпрецедентною швидкістю. Як і у випадку з хвилею варіанту «дельта» насамперед і найсильніше постраждають нещеплені. Головна рекомендація експертів, як і раніше, звучить так: робіть щеплення, коли підходить ваша черга, включаючи ревакцинацію, якщо вона пропонується у вашому регіоні.

Читайте також:  Як прискорити обмін речовин

Факт: «Омікрон» набагато небезпечніший за звичайну застуду.

Міф: “Омікрон” схожий на звичайну застуду.

«Омікрон» не схожий на звичайну застуду, тому що він приведе того, хто заразився в лікарню з набагато більшою ймовірністю, ніж застуда. Людей, заражених «омікроном», госпіталізують досить часто і є, навіть смертельні випадки. Крім того, очікується, що люди, які заразилися «омікроном» і потім одужали, будуть схильні до ризику розвитку станів «затяжного ковіду».

Факт: «Омікрон» може повторно заражати людей, які вже перехворіли на COVID-19.

Міф: Попереднє захворювання на коронавірус забезпечує імунітет від «омікрону».

Якщо ви раніше перехворіли на COVID-19, вам все одно слід пройти вакцинацію, оскільки повторне зараження «омікроном» все ще пов’язане з ризиком серйозного захворювання, передачі вірусу іншим людям або розвитку затяжного ковіду. Повна вакцинація, незалежно від того, перехворіли ви COVID-19 чи ні, – це найкращий спосіб захистити себе та інших від тяжкого захворювання, госпіталізації та можливої ​​смерті від вірусу.

Факт: Бустерні щеплення ефективні для підвищення захисту від тяжких захворювань, спричинених «омікроном» та іншими варіантами COVID-19.

Міф: «Бустери» неефективні проти тяжких захворювань, спричинених зараженням «омікроном».

Ефективність вакцин проти COVID-19, як і багатьох інших вакцин, таких як вакцина проти грипу, з часом слабшає, тому якщо вам запропонують повторне щеплення, зробіть його. Повторна вакцинація підвищить захист від тяжких захворювань, спричинених «омікроном» та іншими варіантами COVID-19.

Ця порада особливо важлива для груп ризику, таких як люди старше 60 років та люди з супутніми захворюваннями. Медичні працівники також повинні отримати повторне щеплення через високий ризик зараження вірусом та небезпеку його поширення серед вразливих пацієнтів, про яких вони дбають.

Читайте також:  Авітаміноз. Причини та профілактика

Факт: Маски – ефективний захисний захід, що допомагає зменшити зараження та поширення «омікрону».

Міф: Маски для обличчя марні проти «омікрону».

Як показує практика, всі превентивні заходи, які працюють проти варіанту “дельта”, ефективні і проти “омікрону”, включаючи носіння маски. Всі заходи профілактики, крім вакцинації, – носіння маски, миття рук, фізичне дистанціювання, уникнення закритих, обмежених чи людних місць, кашель чи чхання у зігнутий лікоть чи хустку, гарна вентиляція у приміщеннях – необхідні стримування хвилі інфекції та захисту медичних працівників.

Факт: Кінця пандемії поки що не видно.

Міф: Оскільки «омікрон» менш небезпечний, ніж колишні варіанти коронавірусу, ми наближаємося до кінця пандемії.

Необхідно визнати, що ми маємо пройти довгий шлях, перш ніж ми наблизимося до кінця пандемії. Хоча нині госпіталізацій та смертей у Європейському регіоні ВООЗ менше, ніж раніше, ми все ж таки маємо справу з величезним сплеском випадків захворювання на COVID-19.

У тих країнах, де «омікрон» стає або вже став домінуючим варіантом, спостерігається подвоєння числа випадків зараження COVID-19 кожні півтора-три дні, внаслідок чого кількість госпіталізацій швидко зростає, тому ми не можемо послаблювати пильність. Припинення пандемії потребує значно вищого рівня вакцинації ключових цільових груп.

Крім того, негативну роль відіграють «фейки» і дезінформація, що підживлюють страхи у суспільстві. Вони підривають довіру до науки, інститутів та систем охорони здоров’я та перешкоджають адекватному реагуванню на пандемію. Щоразу, коли дезінформація вступає у суперечність із наукою, людині стає складно приймати правильні рішення для захисту свого здоров’я.

Вам може сподобатись:

авітаміноз

Авітаміноз. Причини та профілактика

Авітаміноз – це тривалий дефіцит вітамінів, в результаті чого може розвиватися тяжка хвороба. Признаки нестачі …

Один коментар

  1. Має бути природній, набутий імунітет від хвороб. Тоді ніякі застуди не страшні!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *