Цикорій зростає зазвичай на луках, при дорозі, або як бур’ян. Ніхто і не звернув би на нього уваги, якби не його ніжно-блакитні квіти, як очі прекрасної дівчини-літа.
Що таке цикорій:
Багатьом цикорій відомий як добавка до кави або навіть його замінник. Справа в тому, що висушений і розмелений корінь цикорію нагадує за смаком каву. А деякі види справжньої аравійської кави взагалі мають в своєму складі цикорій як необхідну добавку, що надає особливу приємну гіркоту.
Ця рослина досить поширена. Завдяки цьому всі добре знають, що таке цикорій. Однак не всі знають про лікувальні властивості цикорію.
А справа вся в тому, що до складу рослини входить інулін (до 49%) – речовина, що активізує захисні властивості організму шляхом поліпшення травлення. Погодьтеся, від здоров’я травної системи дуже залежить стан усього організму. Особливо багато інуліну саме в коренях, але є він і в листі. Крім того, присутня в цикорії ще й фруктоза, відома як фруктовий цукор, і холін, що допомагає печінці і ниркам людини не перероджуватися в жирову тканину, а також надає судинам еластичність. Входить до складу цикорію глікозид інтібін (0,1%), який заспокоює нервову систему і діє розширюючо на кровоносні судини.
Саме цими властивостями цикорію обумовлені показання до застосування відвару або настою з його коренів. Вони підвищують апетит, покращують процес травлення, допомагають при гастритах, хворобах печінки і жовтяниці, колітах і ентероколітах, запорах і водянці, істерії, спазмофілії, захворюваннях суглобів, болях у м’язах і зубного болю.
Відвар з коренів цикорію
- 1 ст. ложку сухих коренів цикорію залийте двома склянками води,
- кип’ятіть на невеликому вогні близько 10 хвилин,
- Потім дайте настоятися приблизно 6 годин,
- Після чого процідіть і відвар пийте по 0,5 склянки 2-3 рази на день до їжі при недостатньому шлунковому соковиділенню.
Це також жовчогінний і сечогінний засіб. Цей настій покращує апетит, поповнює організм дефіцитними мікроелементами.
Якщо ж ви страждаєте порушеннями центральної нервової системи, пийте настій із квітів цикорію. Для поліпшення смакових якостей можете додати трохи меду, якщо не страждаєте алергією на нього.
Відвар з трави цикорію
- 1 ст. ложку трави цикорію залийте 1 склянкою води,
- кип’ятіть 10 хвилин на невеликому вогні,
- дайте настоятися 2 години.
Приймайте по 0,5 склянки 2-3 рази на добу за 30 хвилин до їжі. Цей відвар полегшує травлення.
Кава з коріння цикорію
Під осінь викопайте коріння цикорію, добре промийте, висушіть в духовій шафі при температурі від 50 до 100 градусів. Потім підсмажте на сковороді до кольору натуральної кави і подрібніть в кавомолці. Заварюйте як натуральну каву.
Ще в Давньому Римі і Єгипті медики застосовували цикорій для лікування фурункулів і захворювань крові. З тих пір ми значно поповнили свої знання про самі різні речовини і їх вплив на людей. Але чому б не скористатися тисячолітнім досвідом древніх людей і допомогою друзів-рослин? Тим паче тепер ви знаєте, що таке цикорій!