Що за рослина “адамове ребро” ?

Горічник лікарський або адамове ребро застосовується в народній медицині для лікування:

  • застуди та грипу,
  • ревматизму,
  • подагри,
  • вітіліго,
  • гнійних ран.

Препарати горічника підсилюють дію антибіотиків, знижують больові відчуття, ефективні проти грибків.

Горічник зростає повсюдно на території Європи і Кавказу, але найбільш поширений в Центральній і Південній Європі, де заповнює величезні степові і лісостепові території. У нашій країні горічник лікарський вирощують в основному для ветеринарних потреб. У науковій медицині рослина давно не застосовується через низьку ефективність.

У народній медицині використовуються кореневища і траву горичника.

Лікарську сировину заготовляють далеко від жвавих магістралей:

  • кореневища – пізньої осені та ранньою весною;
  • траву під час цвітіння, в липні-серпні.

Сировину сушать у добре провітрюваному приміщенні або в сушарці при температурі не вище + 50 ° C. Коріння перед сушінням очищають від ґрунту і ріжуть на шматки середніх розмірів.

Ботанічний опис горічника:

Горічник лікарський (лат. Peucedanum officinale; англ. Hog’s fennel, Sulphurweed; син. Адамове ребро, г. болотний, г. російський, г. аптечний, г. Морисона, горногорічник, жовтолінь, ведмежий корінь, хвостова трава, смовдь) – багаторічна , трав’яниста, рослина сімейства Зонтичні, роду горічника. Висота стебла досягає висоти 80 см (при особливо сприятливих умовах – до 150 см). Горічник зростає на вапняних і піщаних грунтах, в степах і лісостепах.

горічник або адамове ребро

Стебло адамового ребра циліндричне, гіллясте у верхній частині. Листя рослини з роздутими піхвами, злегка опушені, з великими дво-, трироздільними сегментами і оберненояйцеподібними пильчатими частками. Квіткові парасольки горічника великі, з променями, опушеними дрібними волосками. Обгортки немає, пелюстки білі, плоди – округлі двонасінневі.

Читайте також:  Акація в народній медицині

Кореневище горічника лікарського масивне, товщиною з велику моркву або редьку, має численні відгалуження. Кора кореневища темних відтінків, а серцевина – жовто-зелена. На зламі кореневища виділяється молочний сік жовтого кольору, смолистий, з різким запахом. У корені накопичується значна частина лікарських речовин: ефірних масел (до 2%).

Адамове ребро: лікувальні властивості і застосування в народній медицині

У народній медицині використовуються болезаспокійливі, відхаркувальні, ранозагоювальні та протизастудні властивості горічника лікарського. Препарати адамового ребра очищають кров, знезаражують і загоюють гнійні рани, женуть сечу і слизові виділення з дихальної системи.

Надземна частина адамового ребра містить:

  • флавоноїди (кверцетин, кемпферол, ізорамнетін),
  • фурокумарини,
  • смоли,
  • крохмаль,
  • ефірні і жирні олії.

Кореневище містить:

  • смоли,
  • крохмаль,
  • ефірні масла і фурокумаріни в більших кількостях, ніж зелена частина рослини.

Саме вмістом біохімічних сполук обумовлені властивості препаратів у яких міститься адамове ребро.

Так, фітокумарини надають препаратам судинорозширювальні і протипухлинні властивості, зміцнюють капіляри, а також стимулюють вироблення меланіну, що корисно при вітіліго.

У людей зі здоровою шкірою при нанесенні свіжого соку або препаратів горічника на шкіру посилюється чутливість шкірних покривів до ультрафіолетових променів (тому треба обережно поводитися з рослинами в ясні літні дні, щоб не отримати опік, подібно опіку від борщівника).

Читайте також:  Цикорій

Ефірна олія і екстракт коренів горічника лікарського володіє протигрибковими властивостями, що було доведено експериментально.

Також ефірне масло вбиває вірус грипу і підсилює дію антибіотиків (стрептоміцину, хлорамфеніколу, тетрацикліну), що дозволяє знизити їх дозування.

Відвар кореневища і / або трави адамового ребра рекомендується приймати при комплексному лікуванні хвороб шлунка і кишечника, жовчного міхура та підшлункової залози як протинабрякові засоби по 1 ст. ложці 3 рази на день після їжі.

При бронхіальній астмі та запущеному кашлі (коли мокротиння не відходить) відвар адамового ребра використовується для інгаляцій, а також його п’ють як відхаркувальний засіб.

горічник лікарський

До речі, адамове ребро застосовується в народній медицині з давніх часів. Рослину згадано в працях Теофраста і в травниках Великобританії. В Англії препарати рослини призначають при лікуванні застуди та лихоманки як потогінний засіб, а також як сечогінний і протицинговий засіб.

Знеболююча дія горічника або хвостової трави корисна при лікуванні:

  • радикуліту,
  • подагри,
  • ревматизму.

В цьому випадку роблять припарки з теплим відваром і прикладають до хворого місця.

Читайте також:  Кора дуба. Невже ти можеш все?

Знезаражують гнійні рани і лікують вітіліго відваром горічника кімнатної температури, прикладаючи змочені тампони.

Ефірну олію горічника призначають при комплексному лікуванні хвороб дихальної системи та для боротьби з коліками.

Спиртовою настоянкою кореневища або трави адамового ребра знеболюють зубний біль – досить нанести настоянку на вату і прикласти її до зуба, щоб отримати полегшення.

Способи застосування адамового ребра (горічника):

  • Відвар: 20,0-200,0 (20 грам сухої сировини на склянку води); по 1 ст. ложці 3 рази на день.
  • Настоянка спиртова 25% (25 грам сировини на 100 мл. спирту); всередину по 25 крапель 3 рази на день.

Адамове ребро: протипоказання

Горічник лікарський протипоказаний при індивідуальній непереносимості. З обережністю приймають препарати горічника під час вагітності та годування груддю. Перед вживанням горічника для лікування хвороб порадьтеся з лікарем.

Вам може сподобатись:

фісташки

Про фісташки та їх властивості

Фісташки – їстівне насіння дерева сімейства кешью. У Китаї фісташки називають «щасливі горіхи», завдяки напіввідкритій …

Один коментар

  1. Я про таке і не чула ні разу!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *