Кропива – народний лікар

Кропива, а якщо точніше, то в наших краях кропива дводомна, є поширеною рослиною, знайомство з якою, як правило, відбувається в дитинстві. Через свої пекучі особливості вона надовго залишає про себе неприємне враження. Але чи дійсно така підступна ця колюча рослина насправді, спробуємо розібратися.

У ботаніці кропиву характеризують, як багаторічну трав’янисту рослину висотою до 1,7 м. з повзучим кореневищем і пекучими волосками. Росте вона дуже активно і переважно, як бур’ян, цвіте до середини літа і плодоносить до вересня.

Природа не подарувала кропиві яскравих фарб або красивих суцвіть, що дозволяє їй легко маскуватися серед інших чагарників. Через свої шипи в народі її називали жгучка, жалюга і нерідко використовували для магічних ритуалів. Так, згідно з повір’ями зілля з кропиви допомагали позбутися поганих звичок, зняти порчу, зробити любовний приворот або захиститися від чаклунства.

Більш далекоглядними виявилися давньогрецькі і давньоримські лікарі. Діоскорид рекомендував використовувати кропив’яний сік при розладах шлунка і кишечника, гнійних захворюваннях і алергіях.

кропива дводомна та її властивості

Кропиву, як засіб від випадіння волосся згадував автор медико-ботанічної поеми XI століття «Одо з Мена». Середньовічні лікарі лікували нею отруєння свинцем і камені в нирках, а також прикладали листя і сік кропиви до гнійних ран і свищів.

Цікаво, що не вся кропива пекуча. У світі існує до 50 її видів, при цьому лише десяток з них можна зустріти в Україні. Найчастіше нам зустрічається кропива дводомна.

Жалячий ефект кропиви дводомної схожий з жалом актиній і медуз, а мурашина кислота з кінчиків кропив’яних волосків може викликати сильний опік на шкірі.

У сучасній медицині, як і в харчовій промисловості, використовують листя, кореневища і насіння лише кількох видів кропив’яної сировини. Найпопулярнішими є ліки, де крім інших компонентів присутній екстракт кропиви – аллахол. Цей препарат застосовують як жовчогінний і послаблюючий засіб.

Читайте також:  Акація в народній медицині

Збирають листя кропиви в період їх цвітіння в рукавицях або рукавичках. Оброблену і подрібнену сировину сушать близько місяця під навісами, на горищах або навіть на балконі.

Сировина з кропиви популярна в кулінарії та косметології. Зелень додають в супи, борщі, а свіже листя в якості начинки кладуть в пироги та вітамінні салати. Відвар з кропиви прекрасний засіб для відновлення волосся, а витяжки із сировини входять до складу всіляких кремів і лосьйонів для догляду за тілом. Кропиву також використовують як корм для свиней і птахів.

Лікувальні та корисні властивості кропиви

Так чому ж корисна кропива? Перш за все, рослина має багатий полівітамінний склад. Це аскорбінова, пантотенова, мурашина, кавова, ферулова, P-кумаринова кислоти, дубильні, білкові і азотисті речовини, каротиноїди, а також вітамін К, природний кардіостимулятор – глікозид уртицин, амінокислоти та інші потрібні для організму елементи.

В голодні роки кропива врятувала безліч людей від авітамінозу.

Присутній в кропиві хлорофіл надає імуностимулюючу дію, допомагає загоєнню пошкоджених тканин і посилює ріст волосся. Дослідження на тваринах показали, що настої з листя кропиви можуть знижувати цукор при діабеті, підвищувати рівень гемоглобіну і нормалізувати роботу серцево-судинної системи.

Завдяки такому букету корисних властивостей настої з кропиви покращують роботу травної системи, володіють жовчогінним ефектом, нормалізують ліпідний обмін і знижують рівень холестерину в крові. Наявність вітаміну К надає рослині кровоспинні і протинабрякові властивості, а рослинний білок лектин – антитоксичну властивість.

Протипоказання до застосування кропиви

Препарати з кропиви протипоказані при індивідуальній непереносимості і можуть бути несумісні з деякими лікарськими препаратами. Наприклад, рідкий екстракт кропиви при одночасному прийомі з антидепресантами може призвести до пригнічення центральної нервової системи.

Читайте також:  Хміль звичайний

Не рекомендують препарати з кропиви хворим з варикозним розширенням вен або тромбофлебітом, а також пацієнткам з поліпами, кістами і будь-якими видами гінекологічних пухлин.

Категорично не можна пити навіть легкі настої з кропиви вагітним, так як це може викликати скорочення матки і викидень.

Застосування кропиви для лікування в домашніх умовах

Кропиву використовують для лікування фурункулів, вугрів, а також як засіб від ревматизму і подагри. Як полівітамінний засіб, вона входить до складу багатьох шлункових, ниркових, протианемічних і кровоспинних зборів.

Кропиву можна зібрати самому далеко від доріг або купити в аптеці.

Сировину кропиви, як правило, продають у вигляді:

  • водного настою;
  • брикетів з подрібненим листям по 75 г;
  • рідкого екстракту.

Кропива для лікування жіночих хвороб

Цілющі властивості кропиви незамінні в лікуванні гінекологічних захворювань.

Для поліпшення складу крові і нормалізації місячного циклу, в доповненні до основного лікування використовують як різні частини кропиви в сухому вигляді, так і сік рослини.

Настій із листя кропиви

  • 1 ст. ложку сухого подрібненого листя залити 400 мл. води
  • варити 10 хвилин на повільному вогні
  • настій остудити, профільтрувати.

Приймати по 30 мл. 4 рази на день протягом 3-х днів при рясних місячних і матковій кровотечі.

чай з кропиви та настоянка

Чай з кропивою та чистотілом

  • 1 ст. ложку сухого листя кропиви змішати з 1 ч. ложкою сухого чистотілу
  • залити 300 мл. окропу
  • настояти в термосі протягом 20 хвилин

Чай пити під час місячних по 75 мл. 4 рази на день.

Чай з м’ятою та кропивою

  • Змішати по 2 ст. ложки сухого листя кропиви і м’яти
  • додати 3 літри води
  • варити протягом 3 хвилин.
  • настояти півгодини.
Читайте також:  Любисток корисні властивості

У профільтрований настій можна додати меду. Приймати по 200 мл. вранці та ввечері 10 – 14 днів.

Так як в кропиві багато заліза і вітамінів групи В, прийом засобів на основі кропиви допомагає збільшити кількість еритроцитів і гемоглобіну в крові, тобто пити його потрібно при анемії.

Кропива для відновлення шкіри і волосся

Будучи природним джерелом вітамінів, кропива підвищує опірність організму різним бактеріям і зміцнює імунітет, завдяки чому її використовують для лікування шкірних захворювань, для загоєння ран і для зміцнення росту волосся.

кропива для волосся

Настій з кропиви “універсальний”

  • Кропиву в рівних частинах змішати з листям кульбаби і квітками терну
  • 2 ст. ложки суміші залити 2 склянками окропу
  • настоювати в духовці 2 – 3 години

Настій пити 2 тижні, при цьому харчуватися можна тільки рослинною їжею. Цей засіб підходить і для лікування закрепів, при фурункулах, шкірній сверблячці.

Відвар з кропиви для росту волосся

  • 1 ст. ложку листя кропиви змішати з корінням лопуха
  • залити 1 склянкою окропу

Отриманим відваром протирати голову після миття, злегка втираючи в шкіру при облисінні і себореї.

Відгуки лікарів про кропиву

Олександра Вогнінська, к.м.н., фітотерапевт, герудотерапевт.

– Кропива прискорює загоювання та гнійні процеси в тканинах. Вона дуже популярна серед вегетаріанців, адже містить безліч мікро і макроелементів, наприклад, заліза. Насіння і коріння кропиви – чудовий засіб для боротьби з імпотенцією і чоловічим безпліддям.

Крім того, кропива допомагає печінці справлятися з токсинами, це жовчогінний, кровоспинний засіб. Ця рослина, продовжувач роду, так як сприяє зачаттю та народженню дітей. Надземна частина рослини з насінням допомагає жінкам завагітніти.

Вам може сподобатись:

фісташки

Про фісташки та їх властивості

Фісташки – їстівне насіння дерева сімейства кешью. У Китаї фісташки називають «щасливі горіхи», завдяки напіввідкритій …

2 коментарі

  1. Мое мнение – ИНТЕРЕСТНО! НО!!!… как по мне, так народные рецепты это “такое”… не знаю есть ли толк.. Попробую – видно будет

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *