Кора дуба відома нам з дитинства, її лікувальні властивості знайшли широке застосування в медицині. Її використовують в дерматології і косметології, гастроентерології та багатьох інших сферах медицини.
У всіх нас дуб асоціюється з довголіттям, міцністю розуму та здоров’ям тіла. Але це дерево шанують не тільки за міць і красу, а й за його цілющі властивості, які були помічені ще в давнину, і до сьогодення його застосовують у фітотерапії, як допомогу в боротьбі з різними патологіями. Окрім того, в деяких випадках застосовують листя дуба і жолуді. Однак, найцінніше, що є у цієї рослини – кора, яка входить до складу різних лікувальних зборів і допомагає в терапії різних захворювань шкіри і внутрішніх органів.
Важливо знати, що кора дуба офіційно включена в довідник лікарських рослин, застосовується в офіційній медицині як антисептик і в’яжучий засіб.
Нерідко відвари дубової кори використовують в лікуванні захворювань, що супроводжуються діареєю. Однак тільки цим застосування кори дуба не обмежене. Ця рослина активно використовується в гінекології для лікування різних патологій, стоматології, оздоровленні організму чоловіків, при вирішенні проблем зі шкірою і травленням. І це ще не всі сфери застосування кори дуба в медицині.
Лікувальні властивості кори дуба
Кора дуба має багатогранний та різноманітний вплив на організм. У складі дубової кори знайдено безліч унікальних біологічно активних сполук, які мають позитивний вплив на тіло людини. У рослинній сировині містяться:
дубильні з’єднання – вони мають властивість зв’язування білків, що порушує життєдіяльність патогенної мікрофлори, за рахунок чого пригнічується активність мікробів і процес їх розмноження;
- катехіни – ці сполуки надають корі дуба протимікробні властивості;
- пентозани – вони мають протизапальну дію;
- пектини – допомагають в нормалізації роботи органів травлення.
У корі дуба багато флавоноїдів, білків, крохмалю, що стимулює процес регенерації клітин і тканин. Вони мають загоювальний ефект, стимулюючи процеси відновлення слизових, знижуючи роздратування, процес запалення.
Протипоказання до застосування кори дуба
Попри всі корисні властивості кори дуба, застосовувати різні препарати з нею потрібно обережно, попередньо виключаючи всі можливі протипоказання і порадившись з лікарем або фітотерапевтом. Заборонено приймати настої, відвари та інші форми препаратів кори дуба при наявності:
- серйозних уражень печінки (гепатити, цироз, недостатність);
- важких патологій з боку нирок (нефрити, хронічна хвороба нирок у термінальній стадії);
- зовнішнього або внутрішнього геморою;
- хронічних запорах, мегаколонах, проблемах зі стулом органічного походження;
- алергії до компонентів рослини, непереносимість компонентів.
Також заборонений постійний прийом лікарської сировини протягом більше 2-х тижнів або самостійне підвищення дози. При зловживанні цим засобом можливий розвиток вкрай серйозних побічних ефектів – нудоти з блювотою, втрати нюху, порушень роботи жовчного міхура і печінки, а також пошкодження нирок.
Застосування кори дуба в лікуванні та профілактиці захворювань
Найчастіше кора дуба в фітотерапії рекомендується для зовнішнього застосування. Її використовують як засіб для полоскання рота і горла, для примочок або компресів. Однак лікувальні ефекти дубової кори не обмежені лише місцевими препаратами. Можливе і застосування всередину при лікуванні різних хвороб, але в такому випадку перед початком прийому засобів з корою дуба обов’язкова консультація з лікарем або фітотерапевтом.
Сьогодні кору дуба застосовують для:
- боротьби з патогенними бактеріями і зміцнення зубів, ясен, зниження набряклості слизових, усунення кровоточивості ясен;
- усунення нудоти і блювоти, закріплення стулу;
- придушення запальних процесів в кишечнику і на шкірі, слизових при ранах і опіках;
- зменшення пітливості ніг;
- посилення роботи нирок (має сечогінний ефект);
- усунення гельмінтів;
- зупинки дрібних кровотеч та обробки ранок та синців;
- позбавлення від поганого запаху з рота при проблемах з зубами і травленням;
- зміцнення стінки кишечника;
- усунення печіння і свербіння при укусах комах;
- обробці шкіри при алергічних висипаннях для запобігання вторинної інфекції;
- зменшення інфекційно-запальних процесів в області жіночих геніталій.
Офіційна медицина розглядає застосування кори дуба як допоміжного засобу або профілактичного препарату, але тільки після консультації з лікарем і після виключення протипоказань.
Які патології може лікувати кора дуба
Цю сировину вважають відносно безпечною для застосування в домашніх умовах, в тому числі у дітей. Особливо активно її застосовують в лікуванні стоматологічних і травних проблем. Крім того, зовнішні засоби з кори дуба широко застосовуються в дерматології і косметології, нерідко відвар або екстракт кори дуба включають в лікувальні маски або лосьйони, в тому числі для обличчя та волосся. Серед показань до застосування кори дуба в різних формах приготування можна виділити:
Патології травлення
Настої або відвари застосовують всередину за призначенням лікаря в комплексній терапії діареї різного походження, гастритів і виразкової хвороби, колітів та ентероколітів, кровотеч з травної системи.
Настій з кори дуба для лікування виразкової хвороби
- 10 г. сухої кори залити 1 склянкою окропу
- залишити настоятися на 3 години
- процідити крізь сито.
Застосовувати по 1 ст. ложці 3 рази на добу не більше 10 – 14 діб під контролем фахівця.
Шкірні патології
У дерматологічній практиці застосовують місцеві форми – примочки, відвари, настої, мазі при лікуванні екземи та атопічного дерматиту, пітниці з ерозіями, вугрової висипки, пролежнів, інфікованих прищів.
Настій для лікування пітливості ніг
- 100 г. кори дуба залити 2 л окропу
- настоювати протягом 60 хвилин
- процідити крізь марлю.
Отриманий настій вилити в тазик, занурити в нього ноги на 20 хвилин. Щоб усунути пітливість і запах потрібно 10 сеансів, для лікування грибка – не менше 20 сеансів підряд. Потім робиться тижнева перерва і курс повторюється.
Стоматологічні патології
У комплексній терапії застосовують місцеві форми – відвари і настої, екстракти, розведені у воді для полоскання порожнини рота при стоматитах або гінгівітах, в тому числі з кровотечею ясен, при лікуванні пародонтозу.
Відвар для полоскань рота
- 3 ст. ложки сухої кори дуба залити склянкою окропу
- кип’ятити на водяній бані 25 – 30 хвилин
- трохи остиглий відвар процідити через дрібне сито
- довести холодною кип’яченою водою до загального об’єму в 300 мл.
Полоскати порожнину рота і горла 3 – 4 рази на день. Зберігати готовий відвар потрібно в холодильнику (до 48 годин), перед застосуванням підігріти до 35 – 37 ° С.
Гінекологічні проблеми
Різні форми фітопрепаратів з корою дуба застосовують при таких жіночих проблемах як кольпіти і ерозія шийки матки, вульвовагиніти, в тому числі, викликані молочницею, кровотечі і опущення матки.
Відвар з кори дуба для лікування молочниці та ерозії
- 2 ст. ложки кори залити склянкою окропу
- тримати на водяній бані 20 хвилин
- трішки остудити і відфільтрувати
- долити кип’яченої прохолодної води до повної склянки.
Застосовувати для спринцювань 3 – 4 рази на добу курсом до 7 – 10 днів.
Кора дуба в лікуванні андрологічних проблем
В андрології різні форми фітотерапії з корою дуба застосовують при комплексному лікуванні простатитів і інфекційних уражень геніталій, еректильної дисфункції або передчасної еякуляції.
Настій для боротьби з еректильною дисфункцією
- Змішати 3 чайні ложки кори дуба, 4 чайні ложки квіток ромашки і 5 чайних ложок лляного насіння
- 1 столову ложку цієї суміші залити 1 л. окропу
- настоювати протягом 12 годин
- настій процідити.
Приймати по 1/2 склянки до їди курсом, тривалість якого визначає лікар.
Судинні патології
Зовнішньо відвар кори дуба і ванночки з ним застосовують при варикозній хворобі вен, в тому числі з утворенням трофічних виразок.
Кора дуба при варикозі та геморої
- 2 ст. ложки кори дуба залити 500 мл. окропу
- дати настоятися під кришкою протягом години
- процідити.
Можна застосовувати як ванну для ніг, обробку шкіри на ногах, де розширені вени. Або для сидячих ванночок при геморої та клізм.
При ураженні лор-органів
В оториноларингологічній практиці застосовують різні місцеві форми кори дуба – відвари, настої, настоянки для лікування гострих і загострених хронічних тонзилітів, лікування ларингіту, усунення нежиті, профілактики гайморитів, а також лікування фарингітів.
Лікування гаймориту та аденоїдів корою дуба
- 1 ст. ложку кори дуба залити 500 мл. води
- довести до кипіння на повільному вогні
- варити протягом години
- каструлю з відваром поставити в тепло, закривши теплою хусткою
- настоювати ще 2 години.
- проціджений відвар розвести прохолодною кип’яченою водою наполовину.
Застосовувати для промивання носа і полоскання горла.
Проблеми сечостатевої системи
У комплексному лікуванні проблем сечовидільної системи різні варіанти лікарських засобів із кори приймають при циститах (запальний процес в сечовому міхурі), ураженнях сечоводів і нирковій інфекції.
Кора дуба при лікуванні простатиту
- 1 чайну ложку кори дуба залити 200 мл. окропу
- варити на водяній бані 10 хвилин
- процідити.
Приймати по 1/3 склянки до їжі тричі на день. Курс до 10 днів.
Застосування в косметології
Кору дуба в різних формах використовують для усунення таких проблем волосся, як жирність шкіри голови, поява лупи і себорея, облисіння, слабкість росту волосся і ослаблення волосяних цибулин.
Тонування і зміцнення волосся за допомогою кори дуба
- 1 ст. ложку кори дуба і жменю лушпиння цибулі залити 1 склянкою води
- довести до кипіння
- варити 1 годину
- відвар остудити
- нанести по всій довжині волосся
- надіти на голову шапочку і витримати 90 хвилин.
- ретельно змити.
Відгуки лікарів про кору дуба
– Кора дуба при будь-яких проносах, навіть з домішками крові дуже ефективна та дієва. Якщо необхідний тривалий прийом всередину, то відвар перед застосуванням змішують з відваром насіння льону, кореневищ алтеї. Також кора дуба застосовується як допоміжний засіб при лікуванні виразкового коліту, променевого проктиту.
– Кора дуба – це простий та ефективний засіб для зовнішнього застосування при різноманітних проблемах шкіри і слизових оболонок. Вона має дубильну, підсушуючу, антибактеріальну та протигрибкову дію.
Важливо! Всередину (при захворюваннях шлунково-кишкового тракту) застосовувати тільки після консультації з лікарем, а приготування відварів повинне проводитися із суворим дотриманням дозування сухої сировини. Також не застосовується ні в якому вигляді для дітей до 3 років (навіть ванночки).
Вже не першу сторінку читаю – не відірвусь ніяк!!! Дуже цікаво та просто все розповідаєте))) Дякую.
Дякую! Приємно) Не забудьте поділитись цікавим матеріалом з іншими, через кнопки соц.мереж в кінці кожної статті. Буду дуже вдячна!
При пітливості ніг дійсно допомогає. Всім раджу!!!
Ого скіки всього корисного в звичайній корі!!! Не очікувала)