Гранат – це всім відомий плід з кисло-солодким смаком, який насправді зовсім не фрукт, а справжнісінька ягода. Одні люблять гранат за смакові якості, інші – за лікувальні властивості гранату, про які ми розповімо в цій статті.
Розміром гранат з великий апельсин, а колір шкірки у нього може бути червоним або рожевим. Вгорі плода є чашолистки у вигляді корони. Вирощують гранат на півдні США, Середньому Сході та Середземномор’ї. У гранаті лікувальними якостями наділені абсолютно всі його складові, а саме: кора, листя, квітки, шкірка, м’якоть і насіння плодів, світлий прошарок між ними, а також сік з плодів граната.
Гранат в цілому дуже корисний, тому що в ньому поєднуються різні вітаміни (ніацин, тіамін, рибофлавін, піридоксин, фолієва кислота, ціанокобаламін, аскорбінова кислота, рутин, альфа-токоферол, F і K), мінеральні речовини (йод, залізо, марганець, калій, кальцій, магній, натрій і фосфор), амінокислоти (їх близько 15), органічні кислоти (яблучна і лимонна, винна і щавлева, бурштинова, борна і ін.), фенолкарбонові кислоти, фенольні сполуки, стероїди, фітонциди, пектин, дубильні речовини, фруктоза і глюкоза, клітковина і інші важливі компоненти.
Препарати, основою яких є гранат, мають протизапальну, знеболювальну, жарознижувальну, кровоспинну, ранозагоювальну, а також загальнозміцнюючу, стимулюючу, закріплюючу і антігельмінтну дію.
Лікувальні властивсті гранату, а саме його складових
Листя
Листя застосовуються в народній медицині у вигляді порошку.
При наявності певних патологій печінки і порушеннях травлення:
- слід приймати власне порошок по 3 г. 2 рази на день.
У разі безсоння:
- помістити 3 г. порошку в 1 склянку води
- тримати на вогні до того моменту, коли рідина не увариться до ¼ від початкового об’єму.
Такий настій використовувати за 30 хвилин до сну.
При наявності виразок в роті:
- можна подрібнити 20-25 г. гранатового листя
- покласти його в 2 склянки води
- варити до ¼ рідини від початкового об’єму.
Настій відфільтрувати і застосовувати для полоскання.
Слід зазначити, що це далеко не все застосування гранатового листя. Настій з нього може використовуватися також для внутрішнього застосування при кашлі, хворому горлі у вигляді полоскань і з іншими цілями.
Лікувальні властивості квіток гранату
Настій на основі перетертих в порошок квіток граната можна використовувати, наприклад, при стоматиті, гінгівіті і в якості супутнього засобу при ангіні. Він має протизапальний і кровоспинний ефекти. Це, що стосується, зовнішнього застосування.
Але найчастіше з висушених цільних квіток заварюють чай, який за смаком нагадує знаменитий каркаде (чай з квіток гібіскуса). Такий чай вживається при запальних процесах, що відбуваються в нирках, печінці, суглобах, а також в очах і вухах, є хорошою профілактикою при шлунково-кишкових патологіях, стимулює апетит. Також він дуже корисний для серця, так як багатий калієм, збільшує кількість гемоглобіну, тим самим борючись з недокрів’ям. Крім цього, чай з гранатових листків здатний виводити радіоактивні та інші токсичні речовини з організму, застосовується з метою попередження простудних захворювань.
Лікувальні властивості шкірки гранату
Гранатова шкірка, що володіє гірким смаком, здатна викликати апетит і вважається непоганим засобом при шлунково-кишкових розладах, так як має закріплючу дію. Шкірку також використовують як антипаразитарний засіб.
При діареї та коліті необхідно:
- залити 1 ч.л. сушеної шкірки граната 1 склянкою води
- тримати на повільному вогні 10-15 хвилин
- прибрати з вогню, помістити в рушник і залишити настоюватися на 2 години
- процідити.
Приймати 3 рази на день по 1 ст.л. до їжі.
При тривалому кашлі можна приготувати цілющий напій:
- взяти 1 ст.л. сушеної гранатової шкірки
- залити 1 склянкою окропу
- накрити кришкою і залишити настоюватися, поки вода не стане рожевою.
Застосовувати такий настій слід теплим протягом усього дня по 1 склянці в один прийом.
Висушена, подрібнена шкірка, злегка підсмажена в купі з оливковою (або вершковою) олією, застосовується в лікувальних (для загоєння подряпин, тріщин і навіть опіків) і косметичних цілях (для догляду за шкірою обличчя при високій жирності, наявності вугрів і гнійних висипань).
У шкірці граната містяться отруйні алкалоїди, тому застосовувати її необхідно з великою обережністю.
Плоди
Гранатові плоди відмінно втамовують спрагу, підвищують імунітет, покращують роботу нервової системи, зміцнюють судинні стінки і покращують кровотворення. При регулярному застосуванні здатні поступово погасити головний біль і зменшити показники венозного тиску у гіпертоніків.
Гранатові кісточки (насіння) є джерелом дуже цінного гранатового масла. Вважається, що воно має протиракову активність і омолоджує організм.
Для чоловічої половини людства кісточки граната корисні тим, що сприяють виробленню сперми, а ось для жінок їх вживання допомагає при хворобливій менструації.
Більш того, масло, яке міститься в них, в цілому стимулює роботу гормональних залоз. Це може бути важливо при зниженні статевої функції чоловічого і жіночого організму.
Для поліпшення стану при передменструальному і клімактеричному синдромах, придушення дратівливості і перезбудження в ці непрості для будь-якої жінки життєві епізоди може підійти прошарок, розташований всередині граната. Його можна пожувати свіжим або використовувати висушеним, додавши в чай під час заварювання. Такий чай допомагає зняти тривогу і позбавляє від безсоння.
При депресії, а також порушенні травлення:
- залити 1 ст.л. подрібненого світлого прошарку 1 склянкою окропу
- настоювати до появи кольору.
Використовувати відразу в якості цілющого чаю.
Прийом гранатових плодів протипоказаний особам, які страждають на хронічний закреп, а також мають геморой або тріщини в області заднього проходу, а при частому або постійному вживанні в їжу гранатового насіння, якщо їх не пережовувати, може розвинутися апендицит.
Гранатовий сік. Лікувальні властивості
Гранатовий сік – це чудовий напій не лише із специфічним яскравим і насиченим смаком,а ще і з лікувальними властивостями.
Сік на основі граната рекомендується при захворюваннях, пов’язаних з роботою найважливіших органів (серця, легенів, печінки, селезінки і нирок). Він може вживатися також з метою поліпшення стану при атеросклерозі, бронхіальній астмі, цинзі, сечокислому діатезі. Також є чудовою додатковою допомогою в боротьбі з різними респіраторними інфекціями.
Сік з плодів граната корисний також при цукровому діабеті:
- Необхідно вживати по 60 крапель цього чудового напою 4 рази на день до їжі, поки не зменшаться показники цукру в крові (зазвичай це відбувається вже через 3-4 дні).
При недокрів’ї:
- Приймати 4 рази на день по 50 мл, розбавивши водою 1: 1 за 20 хвилин до їжі.
При наявності проблем з селезінкою показано застосовувати по 1 склянці цього соку в день тривалу кількість часу.
Гранатовий сік має жовчогінну та сечогінну дії. Наприклад, при захворюваннях підшлункової залози його можна приймати по ½ склянки за 30 хвилин до їжі. Курс лікування при цьому 2 місяці без перерви, потім 1 місяць відпочинку і знову 2х-місячний прийом.
При застосуванні свіжовичавленого соку граната краще розбавити його водою (кислоти, згадані раніше, здатні подразнювати слизову шлунка, а також псувати емаль зубів). У зв’язку з цим, гранатовий сік протипоказаний людям, що страждають гіперацидним гастритом і / або на виразкову хворобу шлунка.
Важливо відзначити, що будь-які препарати граната застосовують з обережністю при вагітності. Дітьми вони можуть застосовуватися тільки з дозволу дитячого лікаря. Продукти на основі граната можуть спровокувати різні види алергій (як при внутрішньому, так і при зовнішньому застосуванні).
Застосування гранату в косметології
У наш час існують різні косметичні засоби на основі граната, що виготовляються виробничим способом. Перебуваючи вдома, можна не менш ефективно доглядати за своєю шкірою.
Пропонуємо вашій увазі деякі рецепти краси і молодості.
Для догляду за проблемною жирною шкірою:
- Змішайте гранатовий сік з 1 ч.л. крохмалю і 1 яєчним білком до утворення сметанною консистенції.
- Розподіліть по шкірі обличчя і шиї.
- Забудьте про цю маску на 15-20 хвилин.
- Після цього змийте її теплою водою.
З метою відбілювання обличчя:
- З’єднайте 1 ч.л. гранатового соку зі сметаною в кількості 1 ч.л.
- Нанесіть отриману масу на обличчя.
- Забудьте про неї приблизно на 15 хвилин.
- Змийте так, як описано раніше.
При появі ознак старіння шкіри:
- змішайте сік з плодів граната
- 1 ч.л. оливкового масла
- 1 яєчний жовток.
Готову маску накладіть на обличчя. Залиште на 15-20 хвилин. Змийте.
Використовуючи гранат і його лікувальні властивості також можна приготувати маску або лосьйон для жирного волосся.