Артишок це багаторічна рослина родини айстрових, якe вирощують через їстівні квіткові бруньки.
Склад і калорійність артишоку
Артишок містить багато антиоксидантів, в тому числі силимарин. За їх змістом овоч займає 7 місце в списку 20 найбагатших антиоксидантами продуктів.
Склад 100 гр. артишоків в процентах від добової норми:
- клітковина – 27%. Усуває запори і діарею, допомагає уникнути утворення жиру на внутрішніх органах. Знижує ризик розвитку раку товстої кишки і хвороб серця;
- мідь – 23% Бере участь в білковому обміні;
- вітамін К – 12%. Бере участь у згортанні крові й обміні речовин. Забезпечує здорову роботу нирок.
- залізо – 12%. Запобігає анемії. Низький рівень заліза призводить до втоми, поганої концентрації і розладам травлення;
- поліфеноли. Вбивають ракові клітини і зупиняють утворення нових.
Калорійність артишоків – 47 ккал на 100 гр.
Артишок. Лікувальні властивості
Раніше артишок використовували як афродизіак і сечогінний засіб. Рослина освіжає подих, якщо пожувати її після прийому їжі.
Екстракт артишоку використовують в якості потужного пробіотика. Він допомагає кишечнику відновити баланс мікрофлори.
Лютеолін в артишоках знижує рівень холестерину, перешкоджає утворенню бляшок в судинах і знижує артеріальний тиск. В артишоку багато вітаміну К, нестача якого викликає розвиток хвороби Альцгеймера.
У продукті міститься інулін. Він збільшує число корисних бактерій в товстій кишці.
Артишок допомагає виробляти жовч, яка виводить токсини з організму. Розлад шлунка, здуття живота, нудота, печія і синдром роздратованого кишечника не будуть вас турбувати при регулярному вживанні рослини.
Клітковина в рослині допомагає при схудненні. Вона розширюється в шлунку і кишечнику, вбираючи рідину і створюючи відчуття ситості.
Артишок корисний при діабеті. Клітковина підтримує рівень цукру в крові, захищаючи від різких стрибків. Рослина збільшує засвоєння йоду щитовидною залозою.
Дивно, але артишоки допомагають уповільнити старіння. Цінаропікрін зменшує шкідливий вплив ультрафіолетових променів і захищає шкіру.
Одна з важливих корисних властивостей артишоків – запобігання різним видам раку. Ракові клітини ростуть через окислення і накопичення «вільних радикалів». Артишок припиняє їх поділ і уповільнює ріст пухлин.
Артишок при вагітності
Рослина містить фолієву кислоту і захищає ембріон від дефектів нервової трубки та вродженої вади серця. Для вагітних теж буде корисним – рослина знижує ризик появи ускладнень в третьому триместрі.
Шкода і протипоказання артишоків
Шкода артишоку можлива для людей:
- з алергією на нагітки, маргаритки, хризантеми;
- які страждають від сечокам’яної хвороби. Збільшення відтоку жовчі може спровокувати вихід жовчних каменів;
- схильних до сильного газоутворення – особливо це стосується тих, хто не переносить фруктозу і лактозу.
Як вибрати артишок
- Вибирайте самі важкі і тверді головки, як при виборі капусти.
- Артишок повинен бути зеленого кольору, виглядати свіжим, а не зневодненим.
- Закриті пелюстки означають, що артишок свіжий.
- Скрип листя при стисненні – показник свіжості.
Існує чотири розміри артишоків – від невеликого (з дитячий кулачок) до розмірів тенісного м’яча. Дрібні головки або нирки найніжніші.
Як зберігати артишок
Щоб артишок довше залишався свіжим, його потрібно правильно зберігати. Тримайте рослину в герметичному пластиковому пакеті і відріжте край стебла, щоб воно не зіпсувалося під час зберігання. Краще готувати його протягом тижня з моменту покупки.
Артишоки універсальні. У них можна подавати гарячий суп або курячий салат. Маринуйте рослину з овочами, смажте, додайте в супи, запіканки або пироги.